شبکه ModBus شبکه مدباس - کنترل ابزاردقیق

ساخت وبلاگ

Modbus یک پروتکل ارتباطی سریال می باشد که در سال ۱۹۷۹ توسط شرکت Modicon برای استفاده در Programmable Logic Controller (PLC)منتشر شد. Modbus ساختاری ساده و قوی دارد و از آن زمان تا کنون به یکی ازپروتکل های استاندارد در صنعت بدل گشته است. در حال حاضر یکی از رایج ترینپروتکل ها در اتصال دستگاه های الکترونیک صنعتی است. دلایلی که پروتکل Modbus در محیط های صنعتی کاربرد فراوانی دارد عبارتند از:

  1. جهت کاربردهای صنعتی توسعه و گسترش یافته است
  2. به صورت رایگان منتشر شده است
  3. گسترش پذیری و نگهداری ساده ای دارد
  4. اجازه انتقال بیت ها و بایت ها را بدون محدودیت خاصی به تولید کننده دستگاه می دهد

Modbus جهت برقراری ارتباط بین تعداد زیادی (تا ۲۴۰) دستگاه متصل به یک شبکه استفاده می شود، به عنوان مثال دما و رطوبت اندازه گیری شده توسط سنسورها از طریق این پروتکل توسط کنترل کننده Master قرائت می شود.

نگارش ها

  • Modbus RTU متداول ترین نگارش Modbus است. انتقال داده در این روش به صورت باینری فشرده صورت می گیرد.
  • Modbus ASCII از کاراکترهای ASCII جهت انتقال داده استفاده می کند.
  • Modbus/TCP از استاندارد TCP/IP برای انتقال داده با سرعت بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در سیستم اتوماسیون ساختمان ازپروتکل Modbus بیشتر در سیستم های سرمایش و گرمایش مانند اتوماسیون هواساز، موتورخانه و ترموستات های اتاقی مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت تماس گستر کیش، محصولات متنوعی را با پروتکل Modbus برای اتوماسیون روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده و سایبان، و فیدرها تولید و با قیمت بسیار اقتصادی به بازار عرضه می کند که بهترین انتخاب برای اجرای پروژه های BMS با بودجه محدود می باشد. علاوه بر اتوماسیون ساختمان، از این تجهیزات برای اتوماسیون گلخانه، مرغداری، تصفیه آب و سایر کاربردهای صنعتی سبک به صورت SCADA می توان استفاده کرد.

شبکه,شبکه,مدباس,کنترل,ابزاردقیق,...
نویسنده : بازدید : 16 تاريخ : دوشنبه 6 شهريور 1396 ساعت: 14:46

close
تبلیغات در اینترنت